Notice :

1) Due to administrative reasons provisional stream allocation list for Class XI (2018-19) will be displayed later.

AFBBS

Department

English Department

SI No. Name Designation
01. Ms. K Mehdiratta Head of Department
02. Mr. ET Mani PGT
03. Ms. R Chatterji PGT
04. Ms. SuparnaSen TGT
05. Ms. V Dutta TGT
SI No. Name Designation
06. Ms. Mamta Khattri TGT
07. Ms. A Mohey TGT
08. Ms. N Guglani TGT
09. Ms. C Jacob TGT
10. Ms. D Kamal TGT

Hindi Department (Sanskrit & French)

SI No. Name Designation
01. Ms. M Sharma TGT
02 Ms. R Verma TGT
03. Ms. Nisha Verma TGT
04. Ms. Suchi Pandey TGT
SI No. Name Designation
05. Mr. Vikas Goyal TGT
06. Ms. N Dhingra TGT (French)
07. Ms. Neetu Yadav TGT
08. Mr. M.Uniyal TGT-(Sanskrit)

Maths Department

SI No. Name Designation
01. Mr. DK Chaudhary Head of Department
02 Mr. Satish Yadav PGT
03. Ms. D Bansal PGT
04. Ms. SL Panwar TGT
05. Ms. Manoj Sethi TGT
06. Ms. Neha Pruthi TGT
SI No. Name Designation
07. Ms. R Sharma TGT
08. Ms. Surjeet Kaur TGT
09. Ms. Sulekhabhandari TGT
10. Ms. Neeeta M Pathak TGT
11. Ms. Kinjal Arora TGT

Physics Department

SI No. Name Designation
01. Mr. GS Patwal Head of Department
02. Mr. Gaurav Suryan PGT
03. Ms. R Gulyani TGT
SI No. Name Designation
04. Ms. P Sharma TGT
05. Ms. S Maheshwari TGT
06. Ms. Payal TGT

Chemistry Department

SI No. Name Designation
01. Ms. Reema Malik PGT
02. Mr. Vicky S Ghanshela PGT
03. Ms. S Samuel TGT
SI No. Name Designation
04. Ms. G Singh TGT
05. Ms. Kirti Jain TGT
06. Ms. Chhaya Pandey TGT

Biology Department

SI No. Name Designation
01. Mr. Dinesh Kumar Jamwal Head of Department
02. Ms. S Chanana TGT
03. Ms. S Dhar TGT
04. Ms. H Kaur TGT

Bio-Technology Department

SI No. Name Designation
01. Mr. Dinesh Kumar Jamwal Head of Department

History Department

SI No. Name Designation
01. Ms. Mani Shankara HOD Vice Principal
02. Mr. SekarGanti PGT
03. Ms. Neelam Kanwar TGT
04. Ms. Khushboo Pathak TGT

Political Science Department

SI No. Name Designation
01. Ms. Anita Kaushik Head of Department
02. Ms. R Pawar TGT
03. A Bandhopadhyay TGT

Accounts Department

SI No. Name Designation
01. Ms. M Bhalla Head of Department
02. Ms. A Shandilya PGT

Computer Science Department

SI No. Name Designation
01. Ms. A.Rawlley Head of Department
02. Ms. N.Chakraborty PGT
03. Ms. Kiran Kaushik Computer Instructor
04. Ms. Preeti Computer Instructor

Home Science Department

SI No. Name Designation
01. Ms. Bhawna Ahuja TGT- Home SCI

Library Department

SI No. Name Designation
01. Ms. Arundhati Deb Lib
02. Ms. Anjuman Shahin Astt Lib

Fine Arts Department

SI No. Name Designation
01. Mr. J Roy Chaudhary Head of Department
02. Mr. Enas MJ TGT (Sculpture)
03. Mr. BP Patnaik TGT (Batik)

Music Department

SI No. Name Designation
01. Mr. D Baloni TGT – Instrumental
02. Ms. Anuradha Thakur TGT – Dance
03. Ms. M Dey TGT Vocal

Physical Education Department

SI No. Name Designation
01. Mr. Rajeev Yadav Head of Department
02. Mr. Amardeep Singh TGT
03. Ms. Neeru Malik TGT
04. Mr. Ajay Kumar TGT

Psychology Department

SI No. Name Designation
01. Ms. R Taneja TGT(Counselor)
011-24611777, 24616220
afbbschool@gmail.com

Lodi Road
New Delhi - 110003

Connect With Us